FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU "POVEŞTI"
Alba Iulia, EdiȚia a XII-a
9 - 15 Octombrie 2017

 

Program Festival


10.00 PINOCCHIO , regia Călin Mocanu

Teatrul de Păpuși PUCK Cluj-Napoca
Spectacol pentru copii / 50 min.
Casa de Cultură a Studenţilor


12.00 CAFEAUA CU TÂLC, Conferinţă de presă / Art Cafe


17.00 NE JUCĂM, NE JUCĂM, UN SPECTACOL NOI CREĂM

Atelier de mânuire marionete
Coordonatori: Nuți și Sorin Dorobanțu, actori mânuitori
Sala amfiteatru, Casa de Cultură a Studenţilor.


17.00 FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE

Atelier de scenografie
Coordonator: Alina Herescu, scenograf
Sala oglinzilor, Casa de Cultură a Studenţilor


17.00 FESTIVALUL ÎN CUVINTE

Atelier de teatrologie
Coordonator : Adriana Teodorescu, teatrolog
Teatrul de Păpuși Prichindel


17.30 ATITUDINI - Marcel Iureș în imagini

Vernisaj foto
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia / 30 min


18.30 COSTUME COMMEDIA DELL'ARTE, PROIECT "COLOMBINA"

Vernisaj expoziție UNATC "I.L.Caragiale"- București / 30 min.
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor / 30 min.


19.00 A DOUĂSPREZECEA NOAPTE , regia Victor Ioan Frunză

Teatrul METROPOLIS București
Spectacol de teatru pentru tineri şi adulţi/14+
Casa de Cultură a Sindicatelor / 165 min. (cu pauză)



 


10.00,11.00 NEMAIPOVESTITA SCUFIȚĂ ROȘIE , regia Gavril Cadariu

Teatrul pentru Copii și Tineret ARIEL Tg. Mureș
Spectacol pentru copii
Casa de Cultură a Studenţilor/ 50 min.


12.00 CAFEAUA CU TÂLC, Conferinţă de presă / Art Cafe


12.00 - 20.00 COSTUME COMMEDIA DELL'ARTE, PROIECT "COLOMBINA"

Expoziție permanentă
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor.


17.00 NE JUCĂM, NE JUCĂM, UN SPECTACOL NOI CREĂM

Atelier de mânuire marionete
Coordonatori: Nuți și Sorin Dorobanțu, actori mânuitori
Sala amfiteatru, Casa de Cultură a Studenţilor.


17.00 FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE

Atelier de scenografie
Coordonator: Alina Herescu, scenograf
Sala oglinzilor, Casa de Cultură a Studenţilor


17.00 FESTIVALUL ÎN CUVINTE

Atelier de teatrologie
Coordonator: Adriana Teodorescu, teatrolog
Teatrul de Păpuși Prichindel


17.00 - 19.00 ATITUDINI - Marcel Iureș în imagini

Expoziție foto permanentă.
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia


18.00 DIALOGURI CĂTĂLIN ȘTEFĂNESCU ȘI MARCEL IUREȘ

Museikon, Piata Tricolorului/ 60 min.


20.00 NOAPTE PARIZIANĂ , coregrafia Daniel Pop

4everfilms productions, Franța
Spectacol de dans pentru tineri şi adulţi
Casa de Cultură a Studentilor / 65 min.


21.00 SINGULAR , autor A G Weinberger

Lansare de carte, Editura LIBRIS / mini recital
Framm`s / 40 min.


11.00 FRUMOASA ȘI BESTIA , regia Cristian Pepino

Teatrul de Păpuși GULLIVER Galați
Spectacol pentru copii
Casa de Cultură a Sindicatelor/50 min.


12.00 CAFEAUA CU TÂLC, Conferinţă de presă / Art Cafe


12.30 TEATRU, autor Olga Delia Mateescu

Editura TRITONIC

BASME CU O-GLINDA, autor Olga Delia Mateescu

Editura TRACUS ARTE
Lansări de carte
Art Cafe / 30 min.



12.00 - 20.00 COSTUME COMMEDIA DELL'ARTE, PROIECT "COLOMBINA"

Expoziție permanentă UNATC "I.L.Caragiale"- București
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor.


17.00 NE JUCĂM, NE JUCĂM, UN SPECTACOL NOI CREĂM

Atelier de mânuire marionete
Coordonatori: Nuți și Sorin Dorobanțu, actori mânuitori
Sala amfiteatru, Casa de Cultură a Studenţilor.


17.00 FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE

Atelier de scenografie
Coordonator: Alina Herescu, scenograf
Sala oglinzilor, Casa de Cultură a Studenţilor


17.00 FESTIVALUL ÎN CUVINTE

Atelier de teatrologie
Coordonator:Adriana Teodorescu, teatrolog
Teatrul de Păpuși Prichindel


17.00 - 19.00 ATITUDINI - Marcel Iureș în imagini


Expoziție foto permanentă
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia


18.00 FURTUNA , regia Cristian Pepino

Teatrul Colibri, Craiova
Spectacol de teatru pentru tineri şi adulţi
Casa de Cultură a Sindicatelor/ 70 min.


20.00 Freak Show

One Man Show, Florin Piersic Jr.
Spectacol de teatru pentru tineri şi adulţi/16+
Casa de Cultură a Studenților/ 105 min.


10.00 SOLDĂȚELUL DE PLUMB , regia Todor Valov

Vessel Theatre, Bulgaria
Spectacol de teatru pentru copii / 45 min.
Casa de Cultură a Studenților.



11.00 RIDICHEA URIAȘĂ , regia Delia Gavlițchi

Teatrul pentru Copii ARLECHINO Brașov
Spectacol de teatru pentru copii / 50 min.
Casa de Cultură a Sindicatelor.


12.00 CAFEAUA CU TÂLC, Conferinţă de presă / Art Cafe


12.00 - 20.00 COSTUME COMMEDIA DELL'ARTE, PROIECT "COLOMBINA"

Expoziție permanentă UNATC "I.L.Caragiale"- București
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor.


13.00 CARTEA RAIULUI, de Ițic Manger

Teatrul Evreiesc de Stat București
Colegiul HCC Alba Iulia
Spectacol lectură / 60 min.


17.00 NE JUCĂM, NE JUCĂM, UN SPECTACOL NOI CREĂM

Atelier de mânuire marionete
Coordonatori: Nuți și Sorin Dorobanțu, actori mânuitori
Sala amfiteatru, Casa de Cultură a Studenţilor.


17.00 FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE

Atelier de scenografie
Coordonator: Alina Herescu, scenograf
Sala oglinzilor, Casa de Cultură a Studenţilor


17.00 FESTIVALUL ÎN CUVINTE

Atelier de teatrologie
Adriana Teodorescu, teatrolog
Teatrul de Păpuși Prichindel


17.00 - 19.00 ATITUDINI - Marcel Iureș în imagini


Expoziție foto permanentă
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia


18.00 AMANTUL , regia Vlad Stănescu

Teatrul Evreiesc de Stat, București
Spectacol de teatru pentru tineri şi adulţi
Casa de Cultură a Studentilor/ 90 min.


19.45 MIROIRS, autor Gigi Căciuleanu

Lansare de carte, Editura VELLANT
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor / 15 min.


20.00 #EMOJIPLAY , coregrafia Gigi Căciuleanu


Spectacol de dans pentru tineri şi adulţi
Casa de Cultură a Sindicatelor/ 60 min.


11.00 POVESTEA PORCULUI , regia Cristian Mitescu

Teatrul Clasic Ioan Slavici Arad, trupa de Marionete
Spectacol de teatru pentru copii
Casa de Cultură a Studenților/ 50 min..


12.00 CAFEAUA CU TÂLC, Conferinţă de presă / Art Cafe


12.30 ADEVĂRUL, MAI FRUMOS DECÂT LEGENDA , autor Ion Dichiseanu

Lansare de carte, Editura POLIROM
Art Cafe / 30 min.


12.00 - 20.00 COSTUME COMMEDIA DELL'ARTE, PROIECT "COLOMBINA"

Expoziție permanentă UNATC "I.L.Caragiale"- București
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor.


17.00 NE JUCĂM, NE JUCĂM, UN SPECTACOL NOI CREĂM

Atelier de mânuire marionete
Coordonatori: Nuți și Sorin Dorobanțu, actori mânuitori
Sala amfiteatru, Casa de Cultură a Studenţilor.


17.00 FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE

Atelier de scenografie
Coordonator: Alina Herescu, scenograf
Sala oglinzilor, Casa de Cultură a Studenţilor


17.00 FESTIVALUL ÎN CUVINTE

Atelier de teatrologie
Adriana Teodorescu, teatrolog
Teatrul de Păpuși Prichindel


17.00 - 19.00 ATITUDINI - Marcel Iureș în imagini

Vernisaj foto
Expoziție foto permanentă
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia


18.00 O SCRISOARE PIERDUTĂ. PREA MULTĂ VORBĂRIE , regia Gavril Cadariu

Teatrul Național Tg. Mureș
Spectacol de teatru pentru tineri şi adulţi
Casa de Cultură a Sindicatelor / 100 min.


20.30 CE NE SPUNEM CÂND NU NE VORBIM , regia Chris Simion-Mercurian

Asociația Grivita 53 Bucuresti
Spectacol de teatru pentru tineri şi adulţi
Casa de Cultură a Studenţilor/ 90 min.


11.00 E' tutta 'RRobba 'BBona, regia Ciro Arancini

trasFORMAzioneANIMATA, Italia
Spectacol de teatru pentru copii.
Casa de Cultură a Studenților/ 50 min.



12.00 SCUFIȚA ROȘIE , regia Felix Alexa

Teatrul TĂNDĂRICĂ București
Spectacol pentru copii
Casa de Cultură a Sindicatelor/ 55 min.


13.00 CAFEAUA CU TÂLC, Conferinţă de presă / Art Cafe


13.30 REGIZORI REGIZÂND, autori Maria Șevțova și Christopher Innes, Editura TRITONIC

CARMEN STĂNESCU DINTR-UN SECOL ÎN ALTUL, PE SCENĂ, autor Ioan Moldovan,

Editura BUNA VESTIRE
Lansări de carte
Art Cafe / 30 min.



12.00 - 20.00 COSTUME COMMEDIA DELL'ARTE, PROIECT "COLOMBINA"

Expoziție permanentă UNATC "I.L.Caragiale"- București
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor.


17.00 NE JUCĂM, NE JUCĂM, UN SPECTACOL NOI CREĂM

Prezentare atelier de mânuire marionete
Coordonatori: Nuți și Sorin Dorobanțu, actori mânuitori
Sala amfiteatru, Casa de Cultură a Studenţilor.


17.00 FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE

Atelier de scenografie
Coordonator: Alina Herescu, scenograf
Sala oglinzilor, Casa de Cultură a Studenţilor


17.00 FESTIVALUL ÎN CUVINTE

Atelier de teatrologie
Adriana Teodorescu, teatrolog
Teatrul de Păpuși Prichindel


17.00 - 19.00 ATITUDINI - Marcel Iureș în imagini

Expoziție foto permanentă
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia


17.15 DE CE NU DISPARE TEATRUL? ARTA DRAMATICĂ ÎNTRE DISLOCARE ȘI CONSOLIDARE , autor Eugen Păsăreanu

ANATOMIA AMBIGUITĂȚII. PROCESUL ESTETIZĂRII CORPULUI ÎN BALET , autor Denisa Badea

Lansări de carte / 15 min
Museikon, Piața Tricolorului


17.30 DAMA DE CUPĂ, regia Oana Leahu

Universitatea de Arte Tg. Mureș
Spectacol lectură pentru tineri şi adulţi
Museikon, Piața Tricolorului/ 80 min.


19.30 ALL INCLUSIVE, regia Vlad Zamfirescu

Fundația LEADER PROD ART, București
Spectacol lectură pentru tineri şi adulţi/16+
Casa de Cultura a Sindicatelor / 100 min


21.30 NATURA, RONA HARTNER & TARAFUL BUCUREȘTI

Concert pentru tineri şi adulţi .
Pub Skit' 77/ 75 min


11.00 CRĂIȚA FLORILOR, regia Victor Ștefaniuc

Teatrul GUGUȚĂ Chișinău
Spectacol de teatru pentru copii .
Casa de Cultură a Studenților/ 45 min.



12.00 CAFEAUA CU TÂLC, Conferinţă de presă / Art Cafe


12.30 FESTIVALUL ÎN CUVINTE

Prezentare atelier de teatrologie
Coordonator: Adriana Teodorescu, teatrolog
Art Cafe


12.00 - 20.00 COSTUME COMMEDIA DELL'ARTE, PROIECT "COLOMBINA"

Expoziție permanentă UNATC "I.L.Caragiale"- București
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor.


16.00 FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE

Prezentare atelier de scenografie
Coordonator: Alina Herescu, scenograf
Sala oglinzilor, Casa de Cultură a Studenţilor


17.00 CENUȘĂREASA, regia Bogdan Tudor Pelerin

Compania PELERIN, Ploiești
Musical pentru copii .
Casa de Cultură a Studenților / 50 min


17.00 - 19.00 ATITUDINI - Marcel Iureș în imagini

Expoziție foto permanentă
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia


19.00 SOLDATUL DE CIOCOLATĂ , regia Andrei Șerban

Teatrul ODEON București
Spectacol de teatru pentru tineri şi adulţi (cu pauză)
Casa de Cultură a Sindicatelor/ 145 min.

 

ATELIERE

  • Atelier de mânuire marionete


    NE JUCĂM, NE JUCĂM, UN SPECTACOL NOI CREĂM

    • Coordonatori: Nuți și Sorin Dorobanțu, actori mânuitori
    • 14 participanti cu varste cuprinse intre 6 si 11 ani.
    • Sala amfiteatru, Casa de Cultură a Studenţilor
    • Inscrieri pe : secretariatliterar@yahoo.com

  • Atelier de scenografie


    FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE

    • Coordonator: Alina Herescu, scenograf
    • 14 participanti cu varste cuprinse intre 15 si 19 ani.
    • Sala oglinzilor, Casa de Cultură a Studenţilor
    • Inscrieri pe : secretariatliterar@yahoo.com

  • Atelier de teatrologie


    FESTIVALUL ÎN CUVINTE

    • Coordonator: Adriana Teodorescu, teatrolog
    • 14 participanti cu varste cuprinse intre 15 si 19 ani
    • Teatrul de Păpuși Prichindel
    • Inscrieri pe : secretariatliterar@yahoo.com


GALERIE FOTO

  • "Fiți parte din povestea celei de-a 12-a ediții a Festivalului Internațional de Teatru "Povești" "

    Ioana Bogățan - Director festival

contact

Teatrul de Păpuși PRICHINDEL
Alba Iulia, Str. Andrei Mureșanu, Nr. 3, 510117

SECRETARIAT LITERAR
Tel./Fax.: (004) 0258 811 752, (004) - 0372 758 351
Email: secretariatliterar@yahoo.com

CONTABILITATE :
Tel./Fax.: (004) 0258 811 752
Email: teatrucontabilitate@yahoo.com


www.teatrulalba.ro

.

Cazare

Hotel Parc – Str. Primăverii, nr. 4, Alba Iulia
Hotel Medieval – Str. Militari, nr. 13, Alba Iulia
Vila Preciosa – Str. Lucian Blaga, nr. 10, Alba Iulia
Pensiunea Marylou – Str. Lalelelor, nr. 18, Alba Iulia
Hotel Cetate – Str. Unirii, nr. 3, Alba Iulia
Hotel Transilvania – Piața Iuliu Maniu, nr. 11, Alba Iulia
La Maison de Caroline – Str. Rubin Patiția, nr. 11, Alba Iulia

.
.
.