FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU

"POVEŞTI"

ALBA IULIA

19 – 25 mai 2019

PROGRAM FESTIVAL

DUMINICĂ, 19 MAI 2019

11.00 …despre marionete care au mici secrete!

Vernisaj expoziție de marionete
Concept Christian Caimacan și Adela Ungureanu
Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

11.30 CRĂIASA ZĂPEZII, regia Cristian Pepino

Teatrul de Animație Țăndărică București
Spectacol de teatru pentru copii / 4+
Casa de Cultură a Studenților / 55 min

12.00 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Art Cafe

17.00 – 19.00 In memoriam ȘERBAN IONESCU

Expoziție permanentă de artă plastică Valeriu Mladin
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia

18.30 Surorile Cenușăresei

Vernisaj expoziție de costume realizată de UNATC I.L.Caragiale București
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor

19.00 ȚIGANIADA, regia Alexandru Dabija

Teatrul Național Lucian Blaga Cluj-Napoca
Spectacol de teatru pentru tineri și adulți / 14+
Casa de Cultură a Sindicatelor / 2 h

GALERIE FOTO

Bilete:

22 lei pentru adulți;

15 lei pentru studenți și pensionari;

5,5 lei pentru copii și adolescenți;

Casa de Cultură a Sindicatelor, în intervalul orar 8.00 – 18.00, de luni până vineri,

Casa de Cultură a Studenților, în intervalul orar 9.00 – 15.00, de luni până joi și 9.00 – 13.00 vineri; 

Online de pe biletmaster.ro

Săli spectacole:

Casa de Cultură a Sindicatelor – str. Mihai Viteazul nr. 31

Casa de Cultură a Studenților – str. Ardealului nr.1

qb lounge – Str. B-dul 1 decembrie 1918 nr.13 (la etaj în Casa de Cultură a Sindicatelor)

ECHIPA DE ORGANIZARE

Ion Dumitrel – Președinte Consiliul Județean Alba
Ioana Bogăţan – Director Festival
Dan Popescu – Director Imagine
Cristina Smadea – Secretariat Literar / Coordonator Comunicare
Flaviu Dușa – Coordonator Comunicare 
Florina Delia Laszlo – Contabil Şef
Maria Bratu – Consilier juridic
Elena Madaras – Coordonator tehnic
Ovidiu Tămăşan– Coordonator Lumini
Călin Popa – Maestru lumini
Florin Andrea – Coordonator Sunet

Alexie Pleşa – Impresar Spectacole
Pavel Kiraly – Impresar Spectacole
Anița Popa – Casierie
Cătălina Mihăilă – Prezentator spectacole pentru copii
Mirela Tămășan – Logistică
Elena Rusu – Îngrijitor, Logistică
Teodora Popa, Viorica Boda, Ramona Sidara Benchea Mincu, Irina Melnic, Cătălina Mihăilă, Mădălin Costea, Rareș Bogdan Porca – Actori / Coordonatori evenimente
Răzvan Laszlo, Ionel Rusu – Mașiniști
Horia Oarga – Plasator
Marin Goia – Administrativ

COLABORATORI

Ionuț Baic – Grafică imagine festival
Prof. univ. dr. Oana Leahu – Moderator conferințe
Anca Iacob – Fotograf, Responsabil site www.fitab.ro
Rareș Tileagă – Coordonator mass-media & ziar festival
Pompilia Cațaros – Grafică
Anca Pojar – Coordonator conferințe de presă

CU SPRIJINUL

PRIMĂRIA MUNICIPIULUI ALBA IULIA
UNITER
CENTRUL DE CULTURĂ „AUGUSTIN BENA” ALBA

PARTENERI

UNIVERSITATEA „1 DECEMBRIE 1918” DIN ALBA IULIA
CASA DE CULTURĂ A STUDENȚILOR
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR
UNIVERSITATEA DE ARTE TG. MUREȘ
UNATC BUCUREȘTI
UNIMA
ASITEJ
PRIMĂRIA BLAJ
COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN” ALBA IULIA
BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ „LUCIAN BLAGA” ALBA
UAP, FILIALA ALBA
LIBRĂRIILE HUMANITAS
Q&B LOUNGE
LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA” ALBA IULIA

VOLUNTARI

Mirela Todea – oglas.ro – promovare evenimente & ziar festival
Tudor Cristian Popa
Elevi și studenți

CONSILUL JUDEȚEAN ALBA – SERVICIUL TURISM
CONSILUL JUDEȚEAN ALBA – SERVICIUL SALVAMONT

ORGANIZATORI

Teatrul de Păpuşi Prichindel Alba Iulia
Strada Andrei Mureşanu, nr.3, 510118, Alba Iulia
www.teatrulalba.ro
www.fitab.ro
secretariat@teatrulalba.ro
Consiliul Judeţean Alba Piaţa Ion I. C. Brătianu, nr. 1, 510118, Alba Iulia www.cjalba.ro
cjalba@cjalba.ro

PARTENERI MEDIA

RADIO ROMÂNIA CULTURAL
TVR CLUJ
RADIO ROMÂNIA CLUJ
LITERNET

DUMINICĂ, 19 MAI 2019

11.00 …despre marionete care au mici secrete!

Vernisaj expoziție de marionete
Concept Christian Caimacan și Adela Ungureanu
Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

11.30 CRĂIASA ZĂPEZII, regia Cristian Pepino

Teatrul de Animație Țăndărică București
Spectacol de teatru pentru copii / 4+
Casa de Cultură a Studenților / 55 min

12.00 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Art Cafe

17.00 – 19.00 In memoriam ȘERBAN IONESCU

Expoziție permanentă de artă plastică Valeriu Mladin
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia

18.30 Surorile Cenușăresei

Vernisaj expoziție de costume realizată de UNATC I.L.Caragiale București
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor

19.00 ȚIGANIADA, regia Alexandru Dabija

Teatrul Național Lucian Blaga Cluj-Napoca
Spectacol de teatru pentru tineri și adulți / 14+
Casa de Cultură a Sindicatelor / 2 h

LUNI, 20 MAI 2019

11.00 POVESTEA CELOR TREI PURCELUȘI… CARE SUNT DE FAPT PATRU, regia Éva Lábadi-Megyes

Teatrul pentru Copii și Tineret Gong Sibiu
Spectacol de teatru pentru copii / 3+
Casa de Cultură a Sindicatelor / 50 min

11.00 DĂNILĂ PREPELEAC, regia Traian Savinescu

Teatrul de Păpuși Puck Cluj-Napoca
Spectacol de teatru pentru copii / 4+
Palatul Cultural Blaj / 55 min

11.00 – 20.00 – …despre marionete care au mici secrete!

Expoziție permanentă de marionete
Concept Christian Caimacan și Adela Ungureanu
Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

12.00 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Art Cafe

18.00 – 20.00 Surorile Cenușăresei

 Expoziție de costume realizată de UNATC I.L.Caragiale București
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor

17.00 – 19.00 In memoriam ȘERBAN IONESCU

Expoziție permanentă de artă plastică Valeriu Mladin
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia

19.00 OLE! Quand le clown rencontre le flamenco, regia Elodie Hatton

 Company Fi-Solo, Franța
Spectacol de teatru-dans pentru tineri şi adulţi / 6+
Casa de Cultură a Studenților /1 h

MARȚI, 21 MAI 2019

11.00 CARTEA CU APOLODOR, regia Toma Hogea

Teatrul pentru Copii și Tineret Merlin Timișoara
Spectacol de teatru pentru copii / 6+
Casa de Cultură a Studenților / 1h 15 min

11.00 – 20.00 – …despre marionete care au mici secrete!

Expoziție permanentă de marionete
Concept Christian Caimacan și Adela Ungureanu
Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

11.00 POVESTEA UMBRELOR

Spectacol-atelier de teatru de umbre
Coordonatori: Georgiana Dinescu și Marin Fagu
Școala Gimnazială Petrești

12.00 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Art Cafe

12.30 LANȚUL SLĂBICIUNILOR COMUNICAȚIONALE în lumea lui Caragiale și în cea de azi, autor CRISTIAN STAMATOIU

Lansare de carte/ 30 min
Art Cafe

17.00 In memoriam ȘERBAN IONESCU

Vernisaj expoziție permanentă de artă plastică Valeriu Mladin
Prezintă Magda Catone
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia

18.00 – 20.00 Surorile Cenușăresei

 Expoziție de costume realizată de UNATC I.L.Caragiale București
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor

18.30 ȚINUTUL DIN MIEZUL VERII, regia Vlad Massaci

Teatrul Mic București
Spectacol pentru tineri şi adulţi / 12+
Casa de Cultură a Sindicatelor / 3 h (cu pauză)

MIERCURI, 22 MAI 2019

11.00 HARAP ALB, regia Toma Hogea

Teatrul Municipal de Păpuși Guguță Chișinău, Republica Moldova
Spectacol de teatru pentru copii / 11+
Casa de Cultură a Studenților/ 1 h 30 min

11.00 POVESTEA UMBRELOR

Spectacol-atelier teatru de umbre
Coordonatori: Georgiana Dinescu și Marin Fagu
Școala Gimnazială Avram Iancu Zlatna

11.00 – 20.00 – …despre marionete care au mici secrete!

Expoziție permanentă de marionete
Concept Cristian Caimacan și Adela Ungureanu
Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

12.00 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Art Cafe

12.00 De ce avem nevoie de teatru?

Conferință susținuă de regizorul Felix Alexa
Colegiul Național HCC – Sala multimedia

17.00 – 19.00 In memoriam ȘERBAN IONESCU

Expoziție permanentă de artă plastică Valeriu Mladin
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia

18.00 – 20.00 Surorile Cenușăresei

Expoziție de costume realizată de UNATC I.L.Caragiale București
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor

20.00 ORCHESTRA TITANIC, regia Felix Alexa

Teatrul Național Ion Luca Caragiale București
Spectacol de teatru pentru tineri şi adulţi / 14+
Casa de Cultură a Sindicatelor / 1 h 30 min

JOI, 23 MAI 2019

11.00 CEI TREI MUȘCHETARI, regia Cristian Mitescu

Teatrul pentru Copii Arlechino Brașov
Spectacol de teatru pentru copii / 4+
Casa de Cultură a Sindicatelor / 55 min

11.00 – 20.00 – …despre marionete care au mici secrete!

Expoziție permanentă de marionete
Concept Cristian Caimacan și Adela Ungureanu
Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

11.00 Povestea poveștilor de dincolo de povești, autoare LUCIA CONȚAN

Lansare de carte/ 30 min
Centrul Cultural Castel Sâncrai

11.30 POVESTEA UMBRELOR

Spectacol-atelier teatru de umbre
Coordonatori: Georgiana Dinescu și Marin Fagu
Centrul Cultural Castel Sâncrai

12.00 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Art Cafe

12.30 Doamna Godot, autoare OLGA DELIA MATEESCU

Lansare de carte/ 30 min
Art Cafe

17.00 – 19.00 In memoriam ȘERBAN IONESCU

Expoziție permanentă de artă plastică Valeriu Mladin
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia

18.00 – 20.00 Surorile Cenușăresei

Expoziție de costume realizată de UNATC I.L.Caragiale București
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor

19.00 ȘI CINE NU IUBEȘTE?, regia Alexandru Popa

 p2p Theater București
Spectacol pentru tineri şi adulţi / 16+
Casa de Cultură a Studenților / 1h 30 min

VINERI, 24 MAI 2019

11.00 O POVESTE JAPONEZĂ, regia Irina Niculescu

Teatrul pentru Copii și Tineret Luceafărul Iași
Spectacol de teatru pentru copii / 5+
Casa de Cultură a Studenților / 50 min

11.00 – 20.00 – …despre marionete care au mici secrete!

Expoziție permanentă de marionete
Concept Cristian Caimacan și Adela Ungureanu
Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

11.00 POVESTEA UMBRELOR

Spectacol-atelier teatru de umbre
Coordonatori: Georgiana Dinescu și Marin Fagu
Centrul Cultural Castel Sâncrai

12.00 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Art Cafe

17.00 – 19.00 In memoriam ȘERBAN IONESCU

Expoziție permanentă de artă plastică Valeriu Mladin
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia

18.00 – 20.00 Surorile Cenușăresei

Expoziție de costume realizată de UNATC I.L.Caragiale București
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor

18.30 Teatrul și publicul său tânăr. Realități românești
FranceDanse Orient-Express

Coordonator Oana Cristea Grigorescu
Lansare de carte/ 30 min
Foaierul Casei de Cultură a Studenților

19.00 MOȘ NICHIFOR, regia Alexandru Dabija

Teatrul Act București
Spectacol de teatru pentru tineri şi adulţi / 12+
Casa de Cultură a Studenților / 1h 10 min

21.00 OGLINDĂ, OGLINJOARĂ
MARIA RĂDUCANU & MICHAEL GRIENER

 Concert / 12+
qb lounge / 1h 30 min

SÂMBĂTĂ, 25 MAI 2019

11.00 Mie nu-mi place iarna, autoare MIOARA POP

Lansare de carte/ 30min
Foaier Casa de Cultură a Studenților

11.30 MICA SIRENĂ, regia Oana Leahu

Teatrul pentru Copii și Tineret Ariel Tg. Mureș
Spectacol de teatru pentru copii / 5+
Casa de Cultură a Studenților / 55 min

11.00 – 20.00 – …despre marionete care au mici secrete!

Expoziție permanentă de marionete
Concept Cristian Caimacan și Adela Ungureanu
Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

12.00 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Art Cafe

13.00 RECICLART

Prezentare atelier de mânuire marionete
Coordonatori: Nuți și Sorin Dorobanțu
Sala amfiteatru, Casa de Cultură a Studenţilor

14.00 TOP SECRET

Prezentare atelier de scenografie
Coordonator: Alina Herescu
Sala oglinzilor, Casa de Cultură a Studenţilor

17.00 – 19.00 In memoriam ȘERBAN IONESCU

Expoziție permanentă de artă plastică Valeriu Mladin
Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia

18.00 – 20.00 Surorile Cenușăresei

Expoziție de costume realizată de UNATC I.L.Caragiale București
Curator și coordonator prof.univ.dr. Ștefania Cenean
Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor

18.00 WOLFGANG, regia Radu Afrim

Teatrul Tineretului Piatra Neamț
Spectacol pentru tineri şi adulţi / 16+
Casa de Cultură a Sindicatelor / 2 h 20 min

SPONSORI

JIDVEI

AQUATIQUE

GIUSTO

TOPCAR, SEAT

CEAI & CAFEA